K téma.....

Kritika a vliv

16. ledna 2009 v 12:13 | Vork
Přemýšlím nad tím, že jsem dlouho nečetl žádnou knihu, víc jak týden to určitě bude. Přemýšlím i nad tím, že ve zkouškovém, jsem měl spoustu času na čtení. Bohužel to mnohdy bylo na úkor učení. Nejspíš jsem si říkával, že obě činnosti jsou ušlechtilé, ale bohužel každá jinak, každá s jinou okamžitou vahou. Jednou jsem právě takto četl Gulliverovy cesty.
Kniha je obrovskou kritikou tehdejší společnosti, zároveň jsem si uvědomil, že spousta knih je kritických ke společnosti už několik stovek let. Téma je většinou stejné, jen na samotném autorovi-kritikovi zaleží, jak příběh pojme, zda jako bajku, zda nějaký příběh, v kterém postavy budou mít záporné vlastnosti v kontrastu s kladnými postavami, zda napíše přímo a rovnou, nebo přirovnávat,… možností je mnoho. Jen jedno zůstává stejné; kritika je stejná, kritika stejných vlastností, stejných projevů atd.
A právě proto mě napadlo, jestli v průběhu těch několik set let se nějaké vlastnosti ke kritice v součastné době ve společnosti nenajdou? Nebo naopak jestli v součastné době nevznikly nové projevy, vlastnosti společnosti, které ve starších literárních dílech nenalezneme, ale za kritiku by dnes stály? A jestli má vůbec taková kritika má na společnost vliv, když je stále co kritizovat, a stále to samé?

O knize

9. ledna 2009 v 16:25 | Vork
Přes vánoční období (nechci použít slovo prázdniny) zabíralo tři dny na stožku knih, na nočním stolku první místo knížka od Kundery Nesnesitelná lehkost bytí. Musím se přiznat, že knížka zajímavá je, ale zas až tak moc mě nenadchla. Některé pasáže, někdy i celé kapitoly, byly hodně zajímavé, ale přesto tam byla i místa, která nemusela být tak detailně popisná, nešla totiž dohromady s celou koncepcí knihy(můj názor). U první kapitoly se mi velmi líbilo, že jsem musel přemýšlet, vytvářet si představy o představách, o kterých autor sám mluvil(asi si někdy přečtu něco Nietzscheho).
Od Kundery to byla třetí kniha, co jsem četl, jako první se mi do rukou dostal Žert, potom několik přečtená Totožnost (strašně se mi líbí francouzský název L´Identité ), a nyní údajně nejslavnější autorův román Nesnesitelná lehkost bytí.
Opravdu čím mě skutečně zaujala kniha, byl způsob jakým byla napsána. Styl vypravěče a neustálé používání závorek, tak aby bylo jasno, co čím, kterým a jakým slovem, gestem je jak definováno, pojmenováno, upřesněno. Příběh je psán v několika dějových rovinách a zároveň z několika pohledů hlavních postav.
Vždycky mě dokázal právě tento autor překvapit množstvím cizích slov ve svých dílech. Tentokrát jsem se je snažil vypisovat. Namátko jich několik uvedu:
-koincidence-
-makabrální-
-frivolní
-anachronický-
-orgiastický-
-fyziognomie
-intencionální
-mizogynie
-fenomenologie-

(Teda ted mě překvapil Word, krom dvou zná všechna)

Plus ostatní další.

A co vy? Znáte jejich významy ?

Při brouzdání jsem narazil na Burana

15. prosince 2008 v 19:23 | Vork
Při brouzdání po netu jsem narazil na zajímavý blog. Je to na téma Rusko a co všechno je v něm možné. Například v jednom článku jsou fotky sovětského raketoplánu Buran. Vesmírné plavidlo se zde nachází ve zuboženém stavu na nějakém dvorku. http://englishrussia.com/?p=2006
Jsou zde i další jiné zajímavé články a fotky. Další například uvedu bývalý dům po ruském vědci Medělejevovi. http://englishrussia.com/?p=629
Tohle je možné jenom v Rusku.

Raport

17. října 2008 v 0:09 | Vork

Asi před čtyřmi, určitě to bylo před čtyřmi lety, na střední škole jsme probírali v literatuře Fráňu Šrámka. Společně s ním se tuším probíral Petr Bezruč a možná i další jiní literáti té doby.

Strčte si ICQ 6 do výfuku....

3. července 2008 v 0:00 | Vork
Příjdu odpoledne domů a bratr soptí, že nefunguje icq, že musí instalovat novou verzi, že to nejde, že se potřebuje na něčem domluvit a nemože se připojit a cosi kdesi.

L´identité

18. května 2008 v 0:26 | Vork
V době kdy vyšel pirátský překlad této knihy(prý dost kvalitní) na internetu, bylo tomu jen pár týdnů co jsem dočetl Žert od Kundery. Docela mě tahle kniha zaujala, hlavně otázkami a neuspořádanými myšlenkami. Totožnost jsem si tenkrát stáhnul a vytisknul. Z obrazovky počítače nerad něco dlouhého čtu.

Czech radar

24. dubna 2008 v 10:29 | Vork
Tohle je dost dobré. Hlavně to nechte dojet až na konec, za titulkama na konci je přídavek.

Zákaz tvoří zákaz

16. dubna 2008 v 23:37 | Vork
Druhým pokusem začínám tento článek, jelikož první skončil neznámo, kde v elektronickém světě. Ve zprávách dneska bylo, že v srdci rakouska, v samotném hlavním městě štýrska grazu zakázali telefonování z mobilů v tramvajích a do bucnou uvažují zákaz volání i ve vlacích. Několikrát jsem psal o tom, že zákaz tvoří další zákaz, protože se jen posouvá hranice. Tempo se mi zdá příliš velké. Včera se zakázalo kouřit, dneska telefonovat v tramvajích a zítra se začnou lidem holit hlavy….

Dva zákony, kudy cesta (ne)vede

19. března 2008 v 20:37 | Vork
Původně když jsem si zřizoval blog, tak jsem chtěl psát články,které by doráželi momentální události nějakým komentářem, zamýšlením. Nyní to zkusím. Výsled bude dosti nejistý. Ale co už, o jeden paskvil víc či mín...?

Zatajení nálezu

27. února 2008 v 17:29 | Vork
Od začátku letošního roku sleduji "oficiílní" černou kroniku , která je umístěna na stránkách ministerstva vnitra. (http://www.pcr.cz/rs_atlantic/project/section.php?ids=132)
Docela čumím kolik kolik krádeží, vloupání se ze dne na den stane. Ale jedna zpráva mě vážně dostala, ani jsem nevědel, že člověk může být chráněn i proti vlastní blbosti, a to dokonce zákonem.

Neznámý pachatel se dopustil trestného činu zatajení nálezu tím, že dne 18.2.2008 v době od 10:10 hodin do 10:40 hodin zatajil nález volně položené sportovní tašky v hodnotě 500,- Kč, v níž byl uložen notebook zn: ASUS A6, stříbrno černé barvy v hodnotě 18.000,-Kč, fotoaparát zn: CANON A620 stříbrné barvy v hodnotě 5.000,-Kč, tenisová pálka zn: Wilson v hodnotě 6.000,-Kč. Poškozený věci v hodnotě cca 29.500.-Kč odložil vedle svého automobilu na parkovišti na ulici Nádražní, před Městskou knihovnou a odešel.

Jen doufám, že se mi nic podobného nestane, jelikož jsem taky někdy zmatený a zapomnětlivý.

Policajti jsou na hovno

26. února 2008 v 8:22 | Vork
V neděli jsem se byl projít kolem rybníka. Od podzimu jsem tam nebyl, vlastně od doby, kdy skončily práce na čistění a úpravě okolí. Procházím se po břehu a najednou vedle mě zastaví policejní auto. Rozhovor probíhal asi takhle:

Vyšlo slunce....

26. února 2008 v 8:01 | Vork
Téměř po roku konec. Ano správně, končí moje gemblérská zavislost. Na jednu stranu mi bude chybět, téměř rok jsem s ní žil, tešil se na výsledky útoků, na moment, kdy zas odklepnu další level nějaké budovy, dokonce si právě ted i vzpomínám na první útok, který měl sotva10 vojáčků.... Je to všechno pryč. Zvolejme hurá. O čem mluvím? O travian.cz . Hrál jsme to na dvou servrech, 1 a 3. Minulý týden skončil server 1 a a dnes v noci skončil server 3. Možná jsem dám časem i nějaké screeny ale ted mám radast, že je po všem.

Bolero a proč

23. května 2007 v 0:01 | Vork
V neděli byl dáván v TV film Bolero. Nedělní večer jsem neměl rezervovaný pro dívání se na TV. Jen obvykle nezapomenout na 168 hodin. Jenže jako obvykle, jak to u mě bývá, snad už mnou nechtěným (zlo)zvykem, který nedokáži přebít, sedím v křesle v pokoji a cvakám knoflíky na dálkovém ovladači. Najednou zbystřím u zajímavé scény, zajímavých záběrů, zvláštně nasvícené kamery a neobvykle používaného filmu. Hned mi to připomíná kameru F.A. Brabce, člověk který filmoval Kytici. I děj začal hned být zajímavý. Litoval jsem, že zas nějaký docela dobrý film budu vidět od půlky.

Nejbohatší průmysl

23. února 2007 v 23:52 | Vork
Přemýšleli jste už někdy nad tím, které odvětví je nejbohatší? Došli jste k závěru?
Určitě vás napadlo několik možností.
Když vynecháme taková ta běžná…..

Tři a půl hodiny času, kterých nelituji

2. prosince 2006 v 21:59 | Vork
V předchozím článku jsem okrajově zmíníl o čtení zpráv z aktualně. cz. V pročítání informací jsem pokračoval téměř celý večer. Dostal jsem se na diskuzní fórum s tématem, který by se daly nazvat "Čunek vs. romský neplatič". Je tam spousta názorů jak pro, tak i proti z řad běžných obyvatel našeho státu. Systematicky postupně jsem všechny přečetl. Dostal jsem se do sebe spoustu informací. Moje stanovisko je přesto nejasné. Myslel jsem, že naprosto souhlasím s krokem vsetinského starosty, po přečtení všech názorů jsem na pochybách. Nicméně ne tak velkých, abych nesouhlasil s krokem, který podnikl. Poslední článek, který jsem četl byl http://reality.ihned.cz/c4-10001035-19693840-K0B000_d-tri-ve. Ten mě přece jen potvrdil mé dřívější osobní stanovisko na tuto věc. Krok nebyl úplně správný, ale byl důležítý v jedné věci: byl to takto první radikální provedený krok vůči romským neplatičům(zapoměnme na Matiční-tam nešlo o vystěhování) . Důležité ted je, aby se dál neopakoval v brzké době znovu. Doba alespon jednoho roku ukáže jak moc to byl špatný či dobrý postup. Jinak doporučiju si přečíst tuto dobetu. Zaberevám maximálně jen čtyři hodiny času. Články v nich jsou opravdu velmi čtivé a téměř všechny výstižně formulují jasné stanovisko a názor pisatele.

Veřejný rozhlas

30. září 2006 v 15:12 | Vork
Polovina května byl v mém životě zlomový den. Běžný člověk maturuje jednou za život(někdo dvakrát). Pokud se mu to splní hned na poprvé, tak mu začnou nejdelší prázdniny života. Rovné čtyři měsíce volna! Čtyři měsíce flákání, čtyři měsíce vlastního žití bez pravidel a povinností(téměř). Čtyři měsíce si můžete chodívat spát v kolik chce hodin, vstávat kdykoliv se mu za chce! Pokud nebydlíte na dědině, kde vás vzbudí za dopoledne až 4x hlášení rozhlasu o naprostých margináliích!

Nejsem autorem

27. července 2006 v 9:49 | řetezák z netu
nejsem autorem následujíciho textu, ale myslím si, že v mnohém je pravdivý.

Daň za vzduch

6. května 2006 v 11:47 | Vork
Ve zprávách jsem zase viděl, jak v Indonésii opět začali kácet deštný prales a to jen kvůli plantáži na kakao, nebo na banány. V Brazílii se denně kácí desítky kilometrů deštného pralesa a zas jen kvůli výrobě a prodeji, kvůli obchodu. Pokládám si otázku: Proč tyto země kácí továrnu na kyslík pro celou planetu? Díky jejich hamižnosti a penězům? Já si myslím, že je to díky vyspělým státům, díky státům jako je USA, Británie, Japonsko a Německo…a třeba i ČR.

Konečně DIGI !

19. dubna 2006 v 20:02 | Vork
Po hodně, moc moc moc dlouhé době jsem si konečně koupil digitální foták! První nutkání koupit si digi foták snad byly už někdy před dvěmi lety. Tentkrát dostával velké sympatie NIKON COOL PIX 2200 potom po nějakých slevách jsem dost dlouho váhal s 3200.

Písemná z čestiny

10. dubna 2006 v 19:14 | Vork
Maturita se blíží, stresy jsou tady. První noc, kterou mohu částečně považovat za probdělou nastala dnes v noci. Spánek jsem vzdal kolem tetí ráno. Vždycky, když jsem usnul, tak se mi zdál sen po kterým jsem byl dohukaný jak mladý koloušek, to nemělo cenu spát.
 
 

Reklama