Na kole všemi konetinenty

19. března 2010 v 8:08 | Vork |  Já a den (moje dny)
Dlouhou dobu vím, že na hvězdárně jsou pořádány cestopisné přednášky. Nikdy jsem o to neměl nijak moc velký zájem. Říkal jsme si vždycky, že to bude jak nějaký dokument, který se dá zhlédnout v televizi. Poprvé až letos jsem tam zašel. Zlákal mě zajímavý název: Na kole všemi kontinenty. Z názvu už jde poznat, že cestovním prostředkem bylo kolo a projelo se na všech pěti kontinentech. Byla to vážně paráda. Dvojice cestovatelů Lucie Kovaříkové a Michala Jona (www.luciemichal.cz) provázeli barvitým popise třístovek fotografií z celého světa. Začali tím, že déle jak rok plánovali podrobně cestu, očkování, víza, letenky, trajekty….nakonec prodali vše, co měli v česku, podle slov Lucie: "Prodali jsme téměř všechno zbylo nám jen pár kusů oblečení, a počítač, který jsme dala bratrovi, abychom po celou dobu s ním byli ve spojeni." Taková věta mě dotala hned na začátu.

Cestu začali v roce 2002 a skončili v roce 2005. Tři roky byly na cestách, jen na kole.
Přes Německo, Dánsko, odbočka do Grónska, Švédsko, Norsko, Rusko, Mongolsko, Čína, Korea, Japonsko, Austrálie, Fidži, Nový Zéland, Bolívie, Chile, Argentina, Antarktida, Paraguay, Brazilie, Mexiko, Aljaška, Kanada, Gibraltar, Portugalsko, Španělsko, Německo, Rakousko, Slovensko, ČR.
V sálu velkého planetária bylo poměrně dost lidí, snad více, než co chodí na astronomické promítaní. Na konci byly pokládány zajímavé dotazy. Nejzajímavější mi přišel, když se tam někdo ptal, zda po tak dlouhé době strávené na cestách, se jim změnil pohled na život, na svět, a pohled na čechy? Ještě zajímavější, byla odpověď, ale v podstatě se dala i čekat, líbilo se mi jak ji formulovali, nebyl jsem z nijak překvapen, spíše mě ujistila v mém dlouhodobém názoru. Určitě se příště půjdu zas na takový cestopis.
V dalším týdnu ve čtvrtek bude cestování po Kamčatce, přednášet bude prof.Druckmüller, což by mohlo být docela zajímavé, jelikož o tomto pánovi jsem slyšel samé pozitivní věci, hlavně z optiky a fotografování koróny Slunce.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sgraham sgraham | Web | 7. září 2016 v 14:49 | Reagovat

online pujcka pred výplatou dobřichovice 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama