John Grisham - Klient

15. března 2010 v 22:22 | Vork |  Čtenářský deník
Další grishamovku s tímto názvem mám přečtenou.

Tentokrát se celý děj točí kolem jedenáctiletého Marka, který se svým mladším osmiletým bratrem byl přítomen sebevraždě bezohledného právníka. Právním mu před smrtí sdělí tajemství, které se snaží znát státní návladní. Právník totiž zastupuje členy mafie. Jednou mu sdělí člen mafie, že zabil senátora spojených státu a mrtvolu bezpečně ukryl v jeho domě. Zabetonoval ji do podlahy jeho garáže. Po této zpovědi si vystřelí mozek z hlavy. Jeho mladší bratr je z toho v psychickém šoku. Mark se s tím nikomu nesvěří. Zavolá policii a jen řekne, že našel jen mrtvého muže. To mu však nikdo nevěří, zvlášť ne FBI. Snaží se Marka vyslýchat, chtějí přesně vědět, co mu právník řekl. Mark je zblblí z televizních seriálů a najme si právničku, která ho zastupuje. Avšak ani právničce nesdělí, kde se mrtvola senátora nachází, jen řekne že to ví. Zároveň se ho sprovodit ze světa mafie. Mark se volně pohybuje po městě, po nemocnici, kde se přestěhovala jeho rodina k jeho mladšímu bratrovi. Marka umístí do cely pro mladistvé, aby mohl být lépe pod dozorem. Jemu se však podaří utéct, spojit se s právničkou. Stanou se oba hledanými osobami. Mark a právnička se vydají najít to mrtvé tělo, aby zjisti, že mrtví právník mafiánů si nevymýšlel a senátorovo tělo je opravdu v garáži. V tu samou noc, kdy oni zjistí, že právník nekecal, se rozhone mafie tělo vykopat a přemístit jinam. Mark s právničkou mafiány vyplaší. Domluví se státním návladním, aby celá rodina byla zařazena do programu na ochranu svědků, poté sdělí Mark, kde se mrtvola nachází, tím děj končí.
Knížka je poměrně jednoduchá a děj též.
Mark je tak manipulativní osoba, vychytralá, s chladnou myslí, že se čtenáři musí zdát, že všichni agenti, právníci, lékaři, soudci a vlastně všichni dospělí jsou snad úplně dementní. Tohle se vážně autorovi nepovedlo. Ale! Ale zároveň, to dělá celou knihu něčím výjimečnou. Jedenáctileté dítě je prostě geniální, ač ve svém věku kouří cigarety.
Napětí a čtivost knihy rozhodně nechybí. Prostě knížka, která když se nebere vážně, něco jako americký film :-) , tak vyloženě neurazí a dokáže pobavit.
Celkové hodnocení: 60%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama