Sophiina volba- William Styron

22. února 2010 v 0:47 | Vork |  Čtenářský deník
U bráchy na stole jsem objevil tuhle knížku. název mi byl povědomí, ale divil jsem se,že autor mi nic neříká. Vzhledem k tomu, že brácha četl jinou knížku, tak jsem mu ji zabavil.


Trvalo mi to docela dlouho než jsem ji přečetl, nejspíš protože stavba vět je dost zvláštní, docela se mi stávalo, že jsem si větu nebo dokonce i celý odstavec musel přečíst znovu, abych pochopil přesný význam. Ale abyste , vážení čtenáři mého blogu, to špatně nepochopili, nečetlo se zas nějak těžko, třeba Šrámek je daleko náročnější na čtení. Příběh je docela složitý a komplikovaný. Knížka samotná má téměř sedm set stránek, začala mě bavit asi až po dvou stech, což je docela výkon jelikož, jelikož pokud nezačne bavit kniha do padesáti, maximálně sedmdesáti, tak ji odkládám.
V příběhu je hlavní postavou Stingo, mladý dvaadvacetiletý spisovatel, který se přestěhoval z jihu do New Yorku. Stingo vypráví retrospektivně svůj příběh, který prožil v poválečných letech, konkrétně rok 1947. Jeho vypravovaní je z velké části naplněno vypravováním Sophiiným Když Stingo přestěhuje do Brooklynu do židovské čtvrti, setká se poprvé se Sofií a Nathanem. Sofie je původem polka, která se rozhodla odejít do Ameriky po hrůzách , které zažila ve válečné Evropě, v Osvětimi. Stingo se slepě zamiluje do Sophie, ale Sophie bezhlavě miluje Nathana. Nathan se představí jako biolog a vědec pracující v laboratoři na vývoji léků. Sophie má spoustu volného času, který tráví se Stingem. Postupně mu začíná líčit její příběh, o své rodině, o jejím otci, o matce, o vztahu k hudbě, o Krakově, o Varšavě, o Osvětimi, o svých dětech, které koncentrák nepřežily. Stingo poznává i něco nezdravého ve vztahu mezi Sophií a Nathanem. Stává se i svědkem nasilí Nathana na Soprhií, opakovaných rozchodů. Při jednom definitivním rozchodu Sophie poví celý svůj příběh, úplně a pravdivě.
Dozvíme se, co bylo tou největší volbou, tou nejstrašnější volbou. Ta poslední volba je už jen součástí těch předchozích voleb.
V příběhu se dává do souvislosti mnoho věcí, at už je to konzervativní jih vůči liberálnímu severu, otrokářství, at v souvislostech s jihem, nebo otrokářství podle představ nacistického Německa, rovnoprávnost černochů, pokrytectví, antisemitismus, bezmocnost, pocity viny, drogy, odpuštění.
Původně jsem chtěl uvést ukázky té nejhorší volby, ale neuvedu ji, jelikož by někdo, kdo knihu teprve bude číst přišel o to děsnou atmosféru, která v knize vystupuje.

Hodnocení : 80%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Christie* Christie* | Web | 1. března 2010 v 10:20 | Reagovat

Taky mi ten název něco říká..ale autor už moc ne. Možná si to pletu s nejslavnější filozofickou knihou světa aneb Sophiin svět.

2 Sagitta-Vork Sagitta-Vork | 1. března 2010 v 23:10 | Reagovat

Sophíin svět mám nabroušené zuby taky, na tu knížku jsem četl samé kladné ohlasy, dokonce snad je to jedna z nejvíc prodávaných knih. Jen ten čas si na to najít.

3 Mary Mary | 8. července 2010 v 19:08 | Reagovat

Já to četla a přiznávám, že mi taky chvíli trvalo, než mě to začalo bavit. I přesto si ale stojím za tím, že je to jedna z nejúžasnějších knih, co jsem kdy četla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama