Firma - John Grisham

19. ledna 2010 v 14:14 | Vork |  Čtenářský deník
Další přečtenou knihou od tohoto autora je Firma. V pořadí jeho druhé vydané dílo. Musím se přiznat, že mě tato kniha dostala hned od prvních řádků. Místy jsem byl při čtení napjatý jak malé gatě. Chvíle jsem musel i knihu odložit, protože můj srdeční tep nabíral vysokých frekvencí. Napětí je téměř na každé straně.


Děj začíná, když mladý nadaný čerstvý absolvent práv Mitch příjme nabídku práce v malé právnické Firmě v Memphisu. Dostane obrovské množství výhod, nové auto, nový dům, nadstandardně vysoký plat a je od něj očekáváno, že bude žít spořádaným život s vysokým pracovnám nasazením, což plní až na 100hodin práce týdně. Firma neustále zasahuje do jeho soukromý, do manželství, snaží se dokonce přinutit aby měli s ženou děti, aby manželka nepracovala, aby ve vztahu byla větší pohoda, aby byly odváděny větší pracovní výkony.
Jednoho všedního dne je Mitch kontaktován agentem FBI a je mu vysvětleno, že "peníze na stromě nerostou" ,že platy zaměstnanců firmy nejsou nadstandardně vysoké jen tak. Zjistí, že v budově Firmy jsou tajná oddělení s tajnými spisy. Taktéž zjistí, že příliš mnoho zaměstnanců zemřelo při podivných nehodách, když chtěli dát výpověď. Rozhodne se s agentem opatrně spolupracovat a zradí tak svého zaměstnavatele. Ocitne se v ohrožení života, nejen on ale i jeho žena, ale dokonce i jeho bratr, který ve stejný moment jako oni se ocitne na útěku z vězení.
Jediný hluchý moment v ději mi přišel, když zabili Ediho Lomaxe. Pořádně tam nebylo vysvětleno proč a kdo ho zabil. Edie byl soukromý detektiv, kterého si najal Mitch, aby mu zjistil v čem všem je Firma podezřelá. Myslím si, že autor, zde ztratil nit a kdyby se měl k této události vracet, asi by pak byl nucen zkrátit knihu na polovinu. Každopádně to na napínavosti knihy nijak neubere, jen trošku zamrzí. Za další slabší místo považuji příliš roztáhnutý konec, když se něco nedaří a vypadá to, že vše bude ztraceno, obrovská náhoda to zachrání; takové "levné" vybruslení ze situace.
Konec jako takový je docela překvapující, ale ne nečekaný.
Ještě bych si dovolil malé srovnání s další knihou J. Grishema a to Případ Pelikán.
Případu Pelikán, když něco začala vyšetřovat FBI, tak nasadila na akci 100, 200 300 agentů a tuším že se i objevil počet 400, v knize Firma to bylo téměř vždy v jednotkách. Na sledování 4, nebo 6 agentů, přitom se jednalo o podobné případy. Další odlišností, které jsem si všimnul bylo, že v knize Firma nevystupují snad žádné zbytečné postavy, ke kterým by byl pokaždé napsán podrobný životopis a přitom se tyto postavy vyskytnou v ději jen jednou. Jakoby spisovatel, který se stane bestsellerem se snažil napsat více stránek aniž by to bylo nutné, ale píše je protože si je už může dovolit, podle mě je tohle docela záporem pro knihu a mnohdy i pro samotného čtenáře, jelikož mu jsou vnucovány zbytečné informace. Asi jsou bestselleři placeni od stránky či co.
Firmu mohu jedině všem, co se doma o víkendech nudí doporučit. Mně stačil na přečtení jeden sobotní den.


Celkové hodnonocení: 90%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zalgo Zalgo | Web | 20. srpna 2014 v 14:41 | Reagovat

Kruci, někde jsem tu knížku zahlídnul, buď u rodičů, nebo u tchýně. Musím zavzpomínat a půjčit si ji, ta recenze mě nadchla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama