Živočich a antonymum

31. března 2006 v 19:23 | Vork |  Blbosti
Už strašně moc dlouho přemýšlím, tuším že tak od páté třídy na ZŠ, nad slovem živočich. Všichni víme co to znamená. Ale význam tehoto...

....slova po rozkouskování je úplně jiný, ba dokonce nelogický. V tomto případě asi dost záleží na jazykovém citu, jak dokážeme chápat. Když se řekne živo, tak si každáý představí něco živého, rozhodně ne třeba kámen, nebo cihlu. Jenže dostáváme se k další půlce slova, čich. A zas, každý ví, co je to čich. Když se tyto dvě slova spojjí v jeden výraz, nedostaneme pojmenování o správně fungujícím čichu něčeho, nebo někoho žívého, ale ve skutečnosti je to synonymum k slovu oraganismus.(zas to trošku záleží na chápání a významu slov, mně třeba organismus přímo nesedí pro synonymum k živočichu, ale přesto ho použiji, bo mě nic lepšího nenapdlo).
Především ale přemýšlím o záměně první části tohoto slova za antonymum - za mrtvo. Pak dostanemo slovo mrtvočich. Zajímalo by mě jestli je to legální antonymum, osobně si myslím, že je to můj patvar vymyšlený mím divným mozkem.
Každopádně slovo mrtvočich mě fascinuje a asi ještě dlouho bude, když už mě to tak dlouho visí v hlavě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama