Zákon proti lidské hlouposti

27. února 2006 v 18:19 | Vork
V poslední době se často hovoří, jak moc je dobré omezit kouření na veřejných místech. Já na toto téma naváži v souvislosti s omezováním osobní svobody a s otázkou, kde tato svoboda končí.

Obecně se dá asi říci, že osobní svoboda každého člověka končí tam, kde začíná osobní svoboda jiného člověka. Tohle je otřepaná a ohraná fráze, kterou zná snad každý. Snad opravdu každý.
Vemu to přímo k jádru věci. Je naprosto úžasné, jak dělá technika pokroky. Malé reproduktory z mobilních telefonů dokáží opravdu hlasitě křičet na svět kolem sebe, zvuk jde slyšet velmi pronikavě do všech, i vzdálených uších. Možná i postižení hluchotou by zazanamenali skřeky tonů. Tady je právě ta podoba s kouřením. Když si osoba zapálí cigaretu, tak kouř se dokáže také dostat do vzdálených nosů, které netouží po oxidech uhlíku, uhlovodících, dehetu, nikotinu, karcinogeních látek atd. Proto jsou nekuřáci chráněni, nebo se alespon snaží být ochranováni, zákonem proti kouření na veřejných místech. Nechci se bavit o přesném znění zákona, jsou v něm hrozné chyby, ale to necháme na zákonodárcích, jak se s tím oni poperou, my se jen držme hlavní myšlenky: "chránit nekuřáka".
Možná by žádné zakazující zákony nemusely vznikat, kdyby samotní kuřáci přemýšleli nad tím, jak někomu kouření není milé, ba přímo odporné. Je to o lidské toleranci. Kuřák nemusí kouřit v hluku lidí, kteří společně čekají na zastávce na autobus, tramvaj... . Stačí jen kdyby poodstoupil kousek dál od lidí a nebyl po větru s kouřem. Nejlepší na tom asi je když dva kuřáci jdou opravdu stranou a zaplnují svoje plíce tím sajratem, mezi tím přijde třetí kuřák a zapálí si přímo v centru nekouřících čekatelů. Tím se ztratí význam počínání předchozích dvou přemýšlivých, tolerantních kuřáků a to díky jen jednomu tupci!
To samé se dá říci o lidech, kteří neustále vnucijí svůj "image" (jinak než pojmem image si to neumím vysvětlit a ani popsat, a hden se k tomu také vrátím), když musí neustále u sebe mít mobilní telefon s velkou zásobou mp3 hudby, kterou obtěžjí ostatní kolem sebe. Myslím si, že je to o jejich imagem, a to proto, že neustále se dívají kolem sebe a pozorují jestli je někdo sleduje, jestli někdo přesně vídí odkud se řine ten jekot. Tímto chováním a projevem narušují stejně svobodu ostatních jednotlivců jako kdyby kouřili ( ono jeještě možnost, že týpek zapálí o poslouchá pazvuky současně- brr).
Doba je taková, že se jeví jako nejlepší všechno řešit zákazem, ono je to taky nejjednodušší. Zákonem zakazuji to a to a basta. Zakazuje se kouření, zakáže se alkohol, zakáže se zbytečný hluk, zakáže se nadměrné osvětlení kvůli světelnému smetí, zakáže se do budoucna kde co. A proč ?!?!? Jen a jen kvůli lidské hlouposti. Nebylo by snad lepší zakázat lidskou hloupost ?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gaspacho Gaspacho | Web | 27. února 2006 v 21:16 | Reagovat

"Lidská hloupost a vesmír jsou nekonečný... tím druhým si však nejsem jistý".

S tím hold nic nenaděláš. Kdyby byli všichni lidi tolerantní, tak by sme nepotřebovali žádné zákony...vystačili by jsme si s anarchií.

2 Vork Vork | 27. února 2006 v 21:18 | Reagovat

jo to už říkal Einstein

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama